Teknik Bilgiler

Neden Delinmiş Kontak Meme Tercih Etmelisiniz?

Kullandığınız kontak meme malzemesinin ötesinde, MIG tabancalarına veya değişen kontak meme üreticilerine karar verirken önemli olan temas ucunuzun ilk etapta nasıl üretildiğidir.

Kontak memelerin yapılmasının iki yolu vardır. En yaygın yöntem bir mandrel kullanarak bakırın uç şekline getirilmesi, ardından soğumaya bırakılmasıdır. Delinmiş bir kontak meme, çekilmiş kontak meme yapımına ilave bir adım ekler; bakır veya alaşımlı metali dışarı çıkardıktan sonra yüksek hızlı, soğuk matkap kullanarak delik açılır. Bu işlem, kontakmemenin iç çapının içinde daha sert bir delik yüzeyi oluşturmaktır ve kaynakçıların kontak memelerle sıkça karşılaştığı sorunların çoğunu azaltır.

Çekilmiş ve delinmiş işlem arasındaki ayrım, memenin iç çapının düzgünlüğünden kaynaklanmaktadır.Bu kontak memenin ömrü için kritik bir özelliktir. Memeler çekilme işlemi kullanılarak yapıldığında ise iç çap içinde çok daha yüksek noktalar oluşur, çünkü bakır soğudukça iç çap boyunca düzgün bir şekilde yerleşmez.

Delinmiş bir kontak meme kullandığınızda, tüm bu yüksek noktalar ortadan kalkar ve daha rijit iç çaplı bir yüzey ve daha sıkı bir tolerans elde edersiniz. Ve bu nedenle, memelerimiz çok daha uzun ömür sağlar. Kaynak yaparken bu yüksek noktaların içinde, bu yüksek noktalarla temas eden tel yapışcaktır. Yüksek sıcaklıklarda yapılan bu kaynak, geri tepme, mikro yaylanma veya bir tarafta yapışma gibi kontak memelerin bozulmasına neden olan sorunların çoğunu yaratan özelliktir. Ve bu genellikle kontak memelerin çekme yönteminin delme yöntemine göre daha başarısız olmasına neden olur.

Bir çekme yönteminden ise, delinmiş kontak meme kullanılmasının sonucunda, kontak memenizin en az iki ile üç kat daha uzun süre dayanmasını bekleyebilirsiniz.

Why Drilled Contact Tips?

Beyond the material of the contact you use, and just as important when deciding on MIG guns or on changing contact tip makers, is how your contact tip was manufactured in the first place.

There are two ways in which contact tips are made. The most common way is by using a mandrel and drawing out the copper into the tip shape then letting it cool. A drilled contact tip adds an additional step into this drawn contact tip making process and drills the bore using high speed, cold drill after drawing the copper or alloyed metal out. What that process does is create a smoother bore surface inside the contact tip's inner diameter and it mitigates most of the problems welders run into often with their contact tips.

The distinction between the drawn and drilled process really comes down to the smoothness of the tip's inner diameter. It's a critical feature to adding life to the contact tip. Because of the way tips are made using a drawn process, there are a lot more high points inside the inner diameter because as the copper cools it doesn't settle smoothly across the inner diameter.

When you use a drilled contact tip, all those high points are eliminated, and you get a much smoother inner diameter surface and tighter tolerance. And because of that, your tips last a lot longer. Within those high points while you weld is going to be the wire cast coming in contact with these high points. This welding at high temperatures is the feature that creates many of the problems that cause contact tips to fail, like burnback, micro arcing, or cooking on one side. And this is often what causes contact tips to fail more quickly from one contact tip manufacturer compared to others.

You can reasonably expect your contact tip to last two to three times longer, if not more, as a result of using a drilled contact tip as opposed to a drawn.

Kaynak: https://blog.binzel-abicor.com/understanding-contact-tips